Špindl - Vrbatka

Špindl - Vrbatka

Délka cesty -  9 - 16 km dle zvolené varianty

Obtížnost - středně těžká až těžká dle typu trasy

Odkaz okružní cesta: https://mapy.cz/s/cevugopenu

Odkaz cesta zpět chata: https://mapy.cz/s/gugutorulu

(není počítán sjezd k chalupě)

Možnost spojení autobusem, z Rokytnice nad Jizerou přes Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Nicméně časová náročnost skoro dvě hodiny s jedním přestupem.

Odkaz: https://idos.idnes.cz

Tuto trasu mám také osobně vyzkoušenou, tedy variantu okružní cesty a ne cesty zpět na chatu. Nicméně všechny cesty směrem na chatu mám prošláplé taky a tak mohu referovat i tuto variantu.

Varianta okružní cesty

Tato varianta počítá s tím, že do Špindlu přijedete vlastním autem a zase se autem vrátíte na chatu. Zde doporučuji si přivstat, tak aby bylo ještě volné parkoviště u Medvědína. Nicméně i z centrálního parkoviště se dostanete na Vodovodní cestu i když chvilku si lyže prostě ponesete na batohu. Varianta z Medvědína je rozhodně příjemnější a místo nástupu je i koncem, takže značka ideál. Začátek cesty vede kousek po sjezdovce a tak hned od začátku máte pěkný výšlap. Po tom, co se napojíte na Vodovodní cestu, tak se již výškový profil trochu až na pár míst zlepší a cesta není tak náročná. Vodovodní cestou dojdete až k legendárnímu bufetu U Zlomený běžky. Pak cesta vede přes sjezdovku a přes Horní Mísečky stále po Vodovodní cestě, která je celkem frekventovaná. Ještě kousek a z této cesty uhnete doleva na Starou vozovou cestu, kde začíná konečně pořádny skialp. Cesta vás vede nejprve lesem, který se mění v kleč a dovede vás spodem pod Vrbatovu boudu. Návštěva mohyly Hanče a Vrbaty je samozřejmostí a pak si můžete dát něco dobrého na Vrbatce. 

Cesta z Vrbatky vede chvilku po Krkonošské magistrále, ale pak se uhýbá doleva směrem na Šmídovu Vyhlídku. Je dobré se co nejvíc rozjet, protože cesta vede kousek do mírného kopce. Osobně pak otevřu zase vázání na volnou patu, ale bez pásů se dokloužu až k vyhlídce. Z vyhlídky vede cesta hezky z kopce, kde na křižovatce ve tvaru Y se dáte opět doleva. Čím víc se rozjedete, tím míň budete šlapat. Ale opět s otevřenou patou a s trochou toho pícháníčka vás cesta dovede až na vrchol Medvědína. No a pak již sjezdovkou dolu k parkovišti.

Cesta zpět na chatu

Tato varianta je možná buď příjezdem autobusem, kdy nevím jak jezdí v zimě. Nicméně je to dvě hodiny cesty. Ideální varianta je, aby vás třeba drahá polovička dovezla do Špindlu, sama si udělal hezké dopoledne v kavárně a pak se s autem vrátila na chatu. No a vy se opravdu hezky projdete :-) 

Cesta vede až k Vrbatově boudě, kde budete pokračovat směr Růženčina zahrádka, dále se můžete zastavit na Dvoračkách nebo přejít přes konečnou stanici lanovky na Lysé hoře. Nicméně cílem je vždy rozcestí Ručičky, ze kterého se vydáte směrem na Studenov - kasárny. Z Ručiček je cesta opět taková ne ideální na skialpy. Tedy jsou zde dva sjezdy, kdy s pásy by se člověk nadřel i z kopce, ale jsou tady i úseky do kopce, kdy bruslení je docela slušný výkon a píchání je taky námaha. Takže vypnout patu a pomalým tempem se sunout směr kiosek na Studenově. Pak už zaslouženě sjet na lyžích až před chalupu a doufat, že drahá nebo třeba i drahý dovezli auto v pořádku zpět na chatu :-)

Pokud jdete tuto variantu, tak je to výlet na celý den. Takže pěknou cestu nejlépe zalitou sluncem.