Jizerka

Typ výletu: Autem / kola můžete vzít sebou

Náročnost: Dle volby tratě - kočárek možný / v zimě běžecké tratě

Délka: cca půl dne 5-30 Km dle zvolené tratě

Mapa cesty: https://mapy.cz/s/2EHAa

Cesta autem 20 min/20 km

Výlety do na Jizerku, tedy do Jizerských hor milujeme. Jsme tam i vícekrát za sezonu a to i v zimě. Za 20 min. autem dorazíte na parkoviště (50 Kč / den), ze kterého vede buď lesní cesta kolem Bukovce nebo asfaltová cesta směrem k hotelu Pyramida a dále až kolem Hnojního domu k restauraci Pešákovna. Osobně jsme tento výlet volili hodně v době, kdy jsme měli holky v kočárku. Cesta až na první kopec dolu a pak nahoru je v podstatě po rovince, je zde mnoho míst kde se dá sednout do trávy a udělat si pohodu. Prostě si zde každý vybere to co mu nejvíc vyhovuje. Navštívit můžete malé muzeum Jizerských hor, kde jsou velmi zajímavé informace týkající se právě náhorní plošiny Jizerka. V restauraci Pyramida si můžete dát oběd, vaří zde velmi dobře. Stejně tak na konci asfaltové cesty v restauraci Pešákovna. Zde je to více rodinné a typické horské. Níže naleznete pár možných okruhů s krátkým komentářem. Sebou si můžete vzít i kola a udělat si pořádný výlet až na Smědavu nebo do Polského Orle. Já se budu věnovat spíše pěším výletům, protože na kole jsem s malými dětmi tolik nejezdil.

Krátký výlet od parkoviště přes Pyramidu k Pešákovně je pohodová procházka pro rodiny s kočárkem. Asfaltová nenáročná cesta (až na kopec od k parkovišti) v nádherném prostředí se bude určitě líbit všem. Celkem tam i zpět 4 km a cca dvě až tři hodiny s obědem.

Cesta: https://mapy.cz/s/2EHNb

Druhá možnost je kombinace cesty na Pešákovnu třeba přes Jizerské Muzeum a pak po lesní cestě kolem hory Bukovec zpět k parkovišti. Zde je již lepší vzít případně malé děcko do nosítka. Cesta celkem cca 7 km a tři až čtyři hodiny cesty s obědem.

Cesta: https://mapy.cz/s/2EHRh

Třetí varianta je výlet do Polského Orle. Malá horská vesnička zapomenutá v na mýtině v krásné přírodě. Cestu si můžete naplánovat v kombinaci s výlety výše, ale to jak každý bude chtít. Cesta opět 7 -14 Km podle zvolené kombinace. Třeba Pešákovna - Orle - Parkoviště cca 12 km. Může být na celý den. 

Cesta: https://mapy.cz/s/2EHVI

Doporučení:

Vezměte si sebou deku a udělejte si třeba po cestě piknik. Zastavte se určitě v Muzeu Jizerských hor. Zde můžete strávit celý den. Případně se můžete následně zastavit v krytém bazénu s vířivkou v Hotelu Příchovice. Vstup do bazénu a vířivky je i pro nehotelové hosty.  https://www.hotelprichovice.cz 

Náhorní plošina - Jizerka

Sem vložte podnadpis