Cesty kolem chalupy

Cesty kolem chalupy

Jelikož od naší chaloupky můžete podnikat hned několik možných skialpových cest a vypisovat je všechny pod jednotlivé záložky mi přišlo zbytečné, udělal jsem takový soupis všech možných cest do jednoho článku.

Přes Čertovu horu

Délka cesty - 9,4 km bez sjezdu ze Studenova

Obtížnost - střední

Kiosky: Studenov https://mapy.cz/s/depehocada

             Čertova hora https://mapy.cz/s/jovokotoku

Odkaz na cestu: https://mapy.cz/s/cezazumuvu

Cestu bych označil klidně pro začátečníky a pro děti od cca 12 let. Pro někoho to může být výlet na celý den pro jiného procházka na 3 hodiny. Nicméně se určitě krásně projdete a budete nadšeni mít dobrý pocit z podaného výkonu. Začátek u nás u chalupy a směr vzhůru k Liščí díře, tady doleva přes Pionýrskou cestu, která se tak hezky klikatí lesem a vyústí na sjezdovce Čertova Hora. Zde kousek po sjezdovce až k vrcholu, kde se můžete občerstvit. Tady už poprvé sundáte pásy, přejedete směr sjezdovka Rýžoviště a sklouznete se dolu k parkovišti, přímo na cestu, kterou se dostanete ke kasárnám na Studenově. Tato cesta je již trochu více do kopce, ale opět to není žádný extrém. Občerstvení u kiosku, pak zadní cestou nad vleky Studenov a tradáááá po pravé straně sjezdovky zpět dolů na chalupu. V polovině sjezdovky uhnout doprava, kde bývá vyjetá cesta rolbou. No a pak se již dostanete rovnou k chalupě. Cesta se dá zvládnout v normálním tempu za 3-4 hodiny.

Přes Janovu skálu


Délka cesty - 8 km bez sjezdu ze Studenova

Obtížnost - střední

Odkaz na cestu: https://mapy.cz/s/kolopacevo

V podstatě derivát cesty, jen s vynecháním sjezdovky Rýžoviště a tedy jednoho stoupání. Z lanovky na Čertově hoře se dáte po Janově cestě. Na začátku je cesta z kopce a tak můžete sundat pásy, ale musíte pak počítat s tím, že cesta se narovná a svým profilem je rovinatá, z mírného kopce i do kopečka. Takže intenzivní píchání hůlkami a i trochu bruslení se nevyhnete. Takže když necháte pásy na kousek sjezdu k Janově cestě, tak se vám pak bude lépe šlapat. Z hlavní cesty pak odbočíte k Janově skále, zde je krásný výhled a můžete si dát svačinu. Z Janovy skály už můžete sundat pásy a po cestě sjedete ke kiosku na Studenově a zde opět zadem k vlekům a hurá domů ke krbu.

Dětský skialp lesem na Studenov


Délka cesty - 4 km bez sjezdu ze Studenova

Obtížnost - lehká

Odkaz na cestu: https://mapy.cz/s/nulukataku

Tuhle cestu bych opravdu nazval jako takovou dětskou a vaše děti vás nebudou proklínat a možná v nich nevypěstujete odpor k chození na Skialpech :-) Nicméně cesta je velmi zábavná, vede lesem po malých stezkách kolem zapomenutých chaloupek na místních pasekách. Od Liščí díry jdete kousek po Pionýrské cestě, ze které v za jednou z chalup uhnete doprava o 180 st. na malou, ale většinou prošlapanou lesní cestu. Zde již začíná takové dobrodružství, kdy jdete lesem kolem opuštěných chalup. U chalupy, kterou budete opravdu těsně míjet se pak dejte do kopce vlevo, mapy.cz tam nemají cestu a tak vás trochu stáhnou zpět z kopce, který by jste si stejně museli zase vyšlápnout. Až narazíte na úvozovou cestu, tak ta vás dovede až k vlekům na Studenově. No a zde opět můžete sjet zpět k chatě. Myslím, že pro děti ideální cesta a pro rodiče taky. Děti by si neměli začít stěžovat, že je zebou nožičky :-)

Cesty se dají různě kombinovat, změnit směry a zkracovat či prodlužovat dle libosti. Lze třeba sjet do Harrachova na oběd a pak si vyšlápnout sjezdovku zpět, ale to už dle vaší libosti a zkušenosti.

Přeji příjemnou zábavu!