Cesta Planýrka

Sem vložte podnadpis

Typ výletu: Celodenní pěší výlet

Náročnost: možno s dětmi, kočárek sportovní do hor, kolo

Délka: 15 km - trvání cca 6-7 hodin (možno zkrátit autem)

Odkaz na cestu: https://mapy.cz/s/degepasoro

Výlet, který lze pojmout i jako pohodovou procházku po vrstevnici anebo opravdu celodenní výlet. Variant je hned několik a rozepíšu se o nich v tomto popisu.

Začátek je u chalupy a vede stále z kopce dolů. Dle mapy můžete po silnici, ale lze seběhnou kopec lesem přímo dolů k silnici do Vilémova. Pak stále z kopce k mostu, kterým se dostanete již do jizerských hor. Následně do kopce kolem starého, krásně zrekonstruovaného mlýna. Jsou zde informace o mlýně a životě v době jeho provozu. Ještě kousek po asfaltce a pak již doprava na lesní cestu po vrstevnici. Cesta je opravdu pohodová a z tohoto bodu je dlouhá cca 5 km až k soutoku Mumlavy a Jizery - Mýto (pumpa Robin Oil). Cesta se kroutí nad řekou Jizerou a je vhodná i pro kočárky, pěší turistiku a hlavně pro výlet na kole. Po cestě můžete vyběhnout malou stezkou u Klokotivého potoka k jeho malým vodopádům. Po cestě narazíte na dva řapíky, které jsou otevřené a měli hlídat silnici kolem Jizery a cestu Planýrku.  Cesta pak končí na soutoku Jizery a Mumlavy u benzinové pumpy Robin Oil. Pak již jen cesta zpět. 

Zde máte variantu, že pokud vám cesta již stačila, tak nasednete na autobus a vrátíte se autobusem zpět do Vilémova pod chatu. 

Odkaz autobus: https://mapy.cz/s/rezonajevu

Moc hezké je v parném létě vykoupat se po cestě v Jizeře. Koncem cesty se dá k řece již sejít nebo počkat na soutok. Cesta vede převážně lesem a tak v létě se opravdu nespálíte.

Zkrácení cesty je možné, když vyjedete autem na Havírnu. Zaparkovat se dá hned za mostkem když vyjedete kolem mlýna zahnete doprava (ostře o 180 st.) a po chvilce lesní cesty za mostkem je místo pro pár aut. 

Odkaz na parkování: https://mapy.cz/s/mojemuzulo

Cesta je opravdu vhodná i pro malé děti a lze si jí upravit dle možností a potřeb každé rodiny.

Planýrka

Sem vložte podnadpis