Jizera

Výlet k Jizeře

Typ výletu: Krátká procházka, ale možno strávit celý den u vody

Náročnost: možno s dětmi, kočárek omezeně

Délka: 2 hodiny (dle stráveného času u vody) cca 3 -4 km

Odkaz na zkratku lesem: https://mapy.cz/s/2AC5u

Odkaz na cestu po silnici k řece: https://mapy.cz/s/2AC88

Odkaz na zpáteční cestu po silnici: https://mapy.cz/s/2ACb8

Jako malý kluk jsem u Jizery trávil všechny parné dny o letních prázdninách. Voda i v parném se neohřála na více jak 21 st. A tak ochlazení bylo parádní. Během těch let jsem našel kolem Jizery mnoho krásných míst ke koupání, opalování a prostě lenošení u zurčící řeky. Od té doby se asi změnilo jen to, že vyrostly stromy a tak je u řeky sluníčko kratší dobu, ale i tak to stojí za to. Nejhezčí vzpomínky jsou na večerní koupání, kdy se jezdilo k vodě zásadně autem :-) (on ten kopec zpět dá zabrat) a teplota vzduchu se srovnala s teplotou vody. To bylo nejhezčí koupání na světě!

K Jizeře jsme však chodili s tátou i na houby. I když všude bylo sucho, tak tady stále rostly. Hlavně praváci, křemenáče a hřib hnědý. Cesta podél řeky je občas hůř schůdná, ale vždy se najde nějaká cesta. Při těchto expedicích podél řeky jsme vždy našli nějaké pěkné místo, kde byla hluboká tůňka vhodná k plavání a skákání (pozor na kameny v řece - nejprve prozkoumat dno než se skočí) a hlavně tam nebyla ani noha.

Cesta dolů byla vždy rychlá, pod chalupou doprava až na konec cesty k lesu a pak doleva po pěšině dolů do Vilémova. Zde kolem vleku nebo po silnici na odbočku k mostu a za mostem doprava. Zde je již několik možností koupání. Nebo stále dál podél řeky a najít si vlastní klidné a nikým nerušené místečko. Fotky jsou seřazeny dle průběhu cesty.

Doporučení: Vyzkoušejte v parném dni večerní koupání v řece. Kolem osmé večer je to nejlepší, kdy se vyrovnají teploty vzduchu a vody a ta se vám pak zdá krásně teplá. Zažijete určitě hodně srandy a i plavky můžete nechat doma. Auto nechte za mostem.

Jizera a její krásy